Na rok 2023 chystá Kaufland spuštění nového marketplace v Česku a na Slovensku. Aktuálně je v provozu německá verze kaufland.de a do budoucna má vzniknout globální tržiště, které umožní prodávat v osmi zemích Evropy. Zájemci se již nyní mohou registrovat a začít s přípravami na expanzi.

Napojení na Kaufland Marketplace

Kaufland je u nás známý především jako řetězec maloobchodních prodejen s potravinami. V Německu ale provozuje i internetové tržiště, kde formou dropshippingu nabízí své zboží aktuálně okolo 7000 obchodníků. Jeho vznik je od začátku součástí plánu na vybudování mezinárodní platformy Kaufland Global Marketplace, která bude umožňovat prodej do zapojených zemí z jednoho systému. Celkem by se mělo jednat o osm států. Nejbližším krokem je otevření českého a slovenského tržiště na začátku roku 2023 na doménách kaufland.cz a kaufland.sk.

Proč to zkusit

NOVÍ ZÁKAZNÍCI

Nespornou výhodou je oslovení nových zákazníků na tuzemském nebo zahraničním trhu. Zatím není úplně jasné, na jaký typ zákazníků se bude zaměřovat, každopádně německá verze tržiště napovídá, že sortiment by mohl spadat do vyšších cenových hladin, které osloví i náročnější klientelu. Nabízí například elektroniku, domácí spotřebiče, interiérový a zahradní nábytek, hračky, oděvy, nářadí, jízdní kola, auto-moto sortiment včetně skútrů a elektrokoloběžek, nebo dražší alkohol a kávu.

Přes Kaufland Marketplace bude možné prodávat ve vybraných zemích, nebo ve všech zapojených. Pro každou zemi je potřeba připravit samostatná produktová data v příslušném jazyce. Jednotlivé státy mohou navíc vyžadovat plnění místních zákonných norem, například na označování produktů.

RYCHLÝ ROZJEZD

Kaufland je i u nás silnou značkou, takže můžeme očekávat, že otevření českého marketplace bude velkou událostí, o které bude hodně slyšet. Předpokládáme ambiciózní plány, co se týče návštěvnosti i obratů, takže e-shopy se nemusí bát, že by se na marketplace přetahovaly o hrstku zákazníků. Co je zatím nejasné, je počet konkurentů, kteří se do prodeje zapojí. Nyní probíhá registrační fáze zájemců, jaký ale reálný zájem českých e-shopů je, to vědí jen v Kauflandu.

EXPANZE DO ZAHRANIČÍ

Pokud uvažujete o rozšíření obchodu na zahraniční trh, prodej přes marketplace pro vás může být poměrně zajímavou možností. Své produkty nabízíte na hotové platformě se silnou značkou, která se stará o rozvoj, marketing i zákaznickou podporu. Na vás je příprava produktových dat podle požadavků tržiště a následné vyřizování objednávek a chystání zásilek. Není to způsob, kterým byste budovali svou značku, pokud nejste přímo výrobce, ale pro navýšení obratů vám může dropshipping posloužit dobře.

Na co si dát pozor

TLAK NA RYCHLOST

Kaufland, stejně jako jiná online tržiště etablovaných značek jako je třeba Alza nebo Mall, má stanovené striktní lhůty, v kterých musí e-shopy zpracovávat objednávky přijaté přes jejich marketplace. Vybudovat si pověst je stálo hodně peněz a času, takže pokud chcete prodávat pod jejich hlavičkou, musíte se přizpůsobit a nastavit ve firmě takové procesy, s kterými zvládnete vyhovět přísným požadavkům. Ty se netýkají jen rychlosti vyřízení objednávky