Novela zákona, která vstoupí na Slovensku v platnost 1. 7. 2022, ukládá obchodníkům povinnost zaokrouhlovat hodnotu nákupu při platbě v hotovosti na 0 nebo 5 centů. Důvodem je omezování oběhu jednocentových a dvoucentových mincí. Tyto mince však zůstávají dále v platnosti.

dobírky na Slovensko

Nákupy na e-shopech s dobírkou

Novela se týká i nákupů na e-shopech s platbou na dobírku. K zaokrouhlení musí dojít vždy, i když má zákazník možnost dobírku zaplatit kurýrovi platební kartou. Povinnost zaokrouhlení ceny mají všechny e-shopy, které doručují zákazníkům na území Slovenska.

Způsob zaokrouhlování

Zaokrouhluje se vždy až finální cena za objednávku, nikoli cena jednotlivých položek. K zaokrouhlení nahoru nebo dolů na nejbližší hodnotu končící na 0 nebo 5 centů dochází podle následujících pravidel:

  • finální cena končí na 1 nebo 2 centy -> cena se zaokrouhlí dolů (např. z 10,12 € na 10,10 €)
  • finální cena končí na 3 nebo 4 centy -> cena se zaokrouhlí nahoru (např. z 10,13 € na 10,15 €)
  • finální cena končí na 6 nebo 7 centů -> cena se zaokrouhlí dolů (např. z 10,16 € na 10,15 €)
  • finální cena končí na 8 nebo 9 centů -> cena se zaokrouhlí nahoru (např. z 10,18 € na 10,20 €)

Výjimkou je situace, kdy je celková cena k platbě ve výši 1 cent nebo 2 centy. Pak se částka zaokrouhlí nahoru na 5 centů.

Kombinace platebních metod

V některých případech může zákazník využít kombinaci platebních metod. Část objednávky zaplatí pomocí dárkového poukazu nebo bodů z věrnostního programu a zbytek hotově (na dobírku). V takovém případě se od celkové částky odečte hodnota poukazu nebo bodů a zbývající hodnota se zaokrouhlí.

Správné zaokrouhlování je potřeba mít vyřešené. Kurýrní služby totiž nepřijmou vaši zásilku do přepravy, pokud nebude hodnota objednávky splňovat zákonný požadavek.

 


Zdroje:

Ministerstvo financií Slovenskej republiky: Poslanci NR SR schválili zákony ministerstva financií

Ministerstvo financií Slovenskej republiky: ZAOKRÚHĽOVANIE (vyplývajúce zo zákona č. 457/2021 Z. z., ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov) Najčastejšie otázky a odpovede

Potřebujete pomoct? Máte otázku?

Napište nám. Odpovíme do 24 hodin.